4 Comments
Dec 29, 2022Liked by Mert Susur

Farkli bir sektorden yazilim sektorune gectigimde kafamdaki en onemli soru isaretlerinden biri isleyisti. Burada uzerinde durdugunuz surecin oldukca fayda sagladigini belirtmek isterim. Uzun zamandir dusundugum bir fikri tam hayata gecirmek uzereyken karsilastigim bu yaziniz daha sistemli ilerlememi saglayacak. Cunku proje oncesi hazirladigim aksiyon planinda baslangic asamasindaki belirttiginiz sorulardan birinin eksik oldugunu fark ettim. Emeginize saglik, tesekkurler

Expand full comment
Mar 29, 2022·edited Apr 7, 2022Liked by Mert Susur

Baştan sona çok güzel bir özet olmuş. Eline, emeğine sağlık.

Bu yazılar böyle devam ederse Martin Fowler bloğu gibi eşsiz bir Türkçe arşiv oluşacak.

Expand full comment
author

Tesekkurler Erkan, duzelttim :)

Expand full comment

Zamanımın önemli bir kısmı bir işe başlamadan önceki süreçte belirsizlikleri gidermek ya da teknik olarak planlamak ile geçiyor. Bu aşama hemen hemen her yazılımcının üşendiği bir süreç. Çünkü projede analiz yapmak, projenin bilinmeyen noktalarını öğrenmeye çalışmak, olası engelleri tespit edip listelemek ve zengin bir doküman oluşturmak zahmetli bir iş. Düzgün yapıldığında projeler minimum sorun ile ilerliyor. Sonrasında da üzerine koymak kolaylaşıyor.

Hemen hemen her proje öncesinde de yapılması gereken bir iş çıkıyor bu arada. Büyük ölçekli olup da "bunu yapmamızın önünde bir engel yok ve tamamen hazırız" dediğim bir proje olmadı :)

Expand full comment